Notice: Undefined index: HTTP_SEC_FETCH_SITE in /home/zaaxcom/www/wp-content/plugins/quiz-maker/includes/class-quiz-maker-iframe.php on line 71
Czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego
Choroby sercowo-naczyniowe
Serce to najważniejszy organ naszego organizmu. To ono odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Bijąc, wprawia w ruch krew, która transportuje tlen oraz niezbędne do życia składniki odżywcze, do wszystkich komórek naszego ciała. Niestety nieodpowiedni styl życia, złe odżywianie czy nałogi (papierosy, alkohol itd.), bezpośrednio wpływają na samo serce i mogą powodować liczne, groźne dla życia i zdrowia choroby serca.
Do chorób serca przyczynia się przede wszystkim długotrwały stres, złe nawyki żywieniowe (tłusta dieta uboga w warzywa i owoce), palenie papierosów i spożywanie znacznych ilości alkoholu, a także wysoki cholesterol, podwyższony poziom cukru, brak ruchu itp.. To właśnie nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca czy palenie papierosów stanowią najlepszą pożywkę dla każdej choroby serca.
Objawy choroby serca zwykle są podobne. Zaczyna się od duszności niezwiązanych z wysiłkiem fizycznym, od uczucia silnego zmęczenia czy kołatania serca trwającego dłużej niż 2-3minuty. Niepokojącym objawem powinny być także omdlenia, obrzęk kończyn dolnych, zasinienie skóry, a także bóle w okolicach klatki piersiowej, promieniujące do ramion, a nawet szyi czy żuchwy. Wszystkie tego typu sygnały powinny skłonić nas do wykonania prostych badań i ostatecznie do umówienia wizyty u kardiologa.
Kobus G., i wsp. Czynniki ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych wśród pacjentów zgłaszających się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Przegląd Kardiodiabetologiczny 2010; 5 (2): 87–92Dowiedz się więcej:
Mechanizm powstawania skrzepu
Proces powstawania zakrzepu rozpoczyna się uszkodzeniem śródbłonka naczyń w miażdżycowo zmienionych tętnicach. Najczęściej jako pęknięcie lub rozdarcie blaszki miażdżycowej. W wyniku takiego pęknięcia może szybko powstać skrzep krwi blokujący tętnicę. Płytki krwi, skupiają się w miejscu rany, pomagają w powstawaniu czopu, który jak zatyczka zamyka otwór w naczyniu krwionośnym, aby zatrzymać krwawienie. Krzepnięcie to może zdarzyć się również w naczyniach, które dostarczają krew do serca i mózgu. To z kolei zamyka przepływ krwi do serca lub mózgu i powoduje zawał serca albo udar.
Objawy kliniczne zakrzepu zależą od miejsca, rozmiarów, szybkości narastania zakrzepu, trwania zakrzepu, a także rozprzestrzenienia choroby i jej odległych powikłań. Zakrzepy mogą:
• zamykać światło naczynia krwionośnego. Zatkanie tętnicy prowadzi do niedotlenienia. Zakrzepica naczynia wieńcowego jest najczęstszym powodem zawału serca,
• zwężać światło naczynia krwionośnego i redukować przepływ krwi. Daje to niedotlenienie i pogorszenie czynności dotkniętego narządu. Przewlekła niewydolność serca jest często spowodowana takim zwężeniem, które jest często kombinacją miażdżycy i zakrzepicy,
• mogą być źródłem zatorów. Oderwane zatory zakrzepowe są przenoszone przez krew i są przyczyną m.in. zatorów płucnych oraz udarów mózgu.
Dodatkowo ryzyko powstania skrzeplin rośnie z wiekiem, jest większe u osób palących papierosy, mających podwyższony poziom cholesterolu i/lub trojglicerydow. Większe ryzyko związane jest również z towarzyszącą cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym.