Przygotuj serce do aktywności fizycznej

Pogoda za oknem coraz bardziej sprzyja ruchowi na świeżym powietrzu, czas więc porzucić wygodną kanapę i zabrać się do pracy. Zanim jednak zaczniemy intensywnie trenować, np. bieganie, upewnijmy się, że nasze serce jest na to gotowe.

Sport to zdrowie! Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać smukłą sylwetkę, rozładowuje napięcie i stres oraz idealnie wzmacnia odporność. Niezwykle korzystnie działa także na układ sercowo-naczyniowy: zwiększa wydolność serca, poprawia przepływ krwi, normalizuje ciśnienie tętnicze, obniża zły cholesterol. Specjaliści zalecają, by ruszać się co najmniej co 2-3 dni przez ok. 45 minut, a jeśli mamy czas, najlepiej codziennie. Zanim jednak ostro weźmiemy się do pracy, sprawdźmy, na jaki sport możemy sobie pozwolić, i odpowiednio przygotujmy do niego nasze serce.

Na układ krążenia doskonale wpływają wszelkie sporty wytrzymałościowe (marsz, bieganie, jazda na rowerze) uzupełnione ćwiczeniami oporowymi (np. przysiadami). Pamiętajmy jednak, że zawsze powinny być one dostosowane do wieku i ewentualnych schorzeń – w przeciwnym razie zamiast nam pomóc, mogą zaszkodzić. Przed rozpoczęciem regularnych treningów warto udać się do lekarza internisty, który oceni nasz stan zdrowia i w razie wątpliwości zleci dodatkowe badania, np. morfologię, poziom glukozy, EKG wysiłkowe, RTG klatki piersiowej. Na pewno ze specjalistą powinniśmy się skonsultować, jeśli skończyliśmy 50 lat, walczymy z nadwagą lub otyłością, palimy papierosy, mamy podwyższone ciśnienie lub za wysoki cholesterol – lekarz ustali, które sporty będą dla nas bezpieczne.

Warto też dodatkowo wspomóc prawidłowe krążenie naturalnymi preparatami, takimi jak ZAAX, który poprawia przepływ krwi oraz pomagają utrzymać prawidłową agregację płytek. Jeśli długo się nie ruszaliśmy, ćwiczenia dawkujmy sobie z umiarem – zacznijmy od tych mniej intensywnych. Nigdy nie ćwiczmy bezpośrednio po posiłku – odczekajmy co najmniej 2 godziny. Za każdym razem najpierw zróbmy dziesięciominutową rozgrzewkę, składającą się z ćwiczeń rozciągających oraz oddechowych. Zabezpieczą one mięśnie i stawy przed kontuzją, a także przygotują serce do większego wysiłku. Na koniec każdego treningu wykonajmy kilka ćwiczeń uspokajających, które pozwolą wyrównać tętno i oddech. Jeśli podczas wysiłku fizycznego zauważymy u siebie niepokojące objawy, np. duszności czy intensywne kłucie w klatce piersiowej, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem