Cholesterol na poziomie

Choć pełni w organizmie wiele pożytecznych funkcji, jego nadmiar może być szkodliwy. Cholesterol odkładany latami na wewnętrznych ściankach naczyń krwionośnych tworzy blaszki miażdżycowe. Ich obecność może negatywnie wpływać na zdrowy przepływ krwi.

Organiczna substancja tłuszczowa, zwana cholesterolem, bierze udział w wielu ważnych procesach, m.in. produkcji niektórych hormonów, wytwarzaniu witaminy D oraz syntezie kwasów żółciowych. Ma także pozytywny wpływ na pracę mózgu. Dobry cholesterol (HDL), choć przenika do ścian tętnic, nie odkłada się w nich, zły (LDL) z kolei wręcz przeciwnie – potrafi latami magazynować się w naczyniach krwionośnych, przez co tętnice przestają być elastyczne, stają się kruche, zwężają się i utrudniają przepływ krwi.. Im mniej złego cholesterolu we krwi, tym lepiej. Regularnie więc badajmy jego poziom, a gdy tylko przekroczy dopuszczalną normę, zacznijmy działać.

W walce z cholesterolem pomoże zdrowy tryb życia. Przede wszystkim zadbajmy o właściwą dietę. Jedzmy więcej warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych, a mniej tych odzwierzęcych, gdyż to właśnie z nimi dostarczamy organizmowi złego cholesterolu. Zrezygnujmy z tłustego mięsa, podrobów, smalcu, masła, śmietany czy pełnotłustego mleka. Używajmy czosnku, siemienia lnianego i otrąb, pijmy zieloną herbatę. Regularnie ćwiczmy, gdyż aktywność fizyczna, a zwłaszcza sporty wytrzymałościowe, pomagają w obniżeniu złego cholesterolu. Warto więc jak najczęściej pływać, jeździć na rowerze, biegać czy energiczne spacerować.

Warto do diety włączyć specjalne preparaty wspomagajace zdrowy przepływ krwi i utrzymujące prawidłową agregację płytek. Takim produktem jest ZAAX, naturalny suplement diety o skuteczności potwierdzonej w badaniach naukowych .

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem