U kobiet w ciąży znacznie wzrasta ryzyko zakrzepicy!

Zdrowy przepływ krwi to jeden z najważniejszych elementów wpływających na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Szczególnie powinny o niego zadbać wszystkie przyszłe mamy, gdyż to u nich właśnie aż kilkakrotnie wzrasta ryzyko powstania zakrzepów i zatorów. Dlaczego tak się dzieje, czym to grozi i jak temu zaradzić?

W organizmie kobiety ciężarnej zachodzi bardzo wiele zmian. Dotyczą one także układu krwionośnego. Wraz z rozwojem płodu we krwi pojawia się coraz więcej czynników prozakrzepowych, które zaczynają mieć sporą przewagę nad czynnikami hamującymi krzepnięcie krwi – wszystko po to, by chronić przyszłą mamę przed ewentualnymi krwotokami, które mogłyby się pojawić np. podczas porodu lub w razie poronienia. W czasie ciąży dochodzi także do zwolnienia przepływu krwi w naczyniach – w trzecim trymestrze jego prędkość w kończynach dolnych może być nawet o 50% mniejsza! Częściej także mają miejsce wszelkie mikrouszkodzenia naczyń, które automatycznie aktywują procesy krzepnięcia.

Jak podają specjaliści, prawdopodobieństwo powstania zakrzepów i wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet w ciąży wzrasta aż kilkakrotnie i może pojawić się już w pierwszym trymestrze. Dodatkowymi czynnikami ryzyka są m.in.: choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, otyłość, ciąża mnoga, a także wiek powyżej 35 lat. Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może mieć dla przyszłej mamy bardzo poważne konsekwencje takie jak zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Dlatego w tym szczególnym okresie, gdy pod sercem nosimy maleństwo, warto zadbać o prawidłowy przepływ krwi m.in. za pomocą naturalnych preparatów. ZAAX to kompozycja polifenoli, nukleotydów i izoflawonoidów, pozyskiwanych z żelowych otoczek pestek pomidora. Jak potwierdzają badania naukowe przeprowadzone z udziałem kobiet w ciąży, wydłuża on czas agregacji (zlepiania) płytek krwi oraz doskonale zapobiega tworzeniu się zakrzepów, nie zaburzając przy tym naturalnego procesu krzepnięcia (nie zwiększa ryzyka krwawień!). Ponadto działa wielokierunkowo – na wiele szlaków aktywacji płytek krwi. ZAAX jest bezpieczny dla przyszłych mam i w przeciwieństwie do kwasu acetylosalicylowego, także stosowanego przeciwzakrzepowo u ciężarnych, można go przyjmować już od momentu zajścia w ciążę, a nawet w okresie okołokoncepcyjnym. ZAAX nie powoduje skutków ubocznych, nie wchodzi w interakcje z lekami i może być stosowany długookresowo. Przez kobiety w ciąży powinien być przyjmowany pod nadzorem lekarza.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem