Niebezpieczne nadciśnienie

Czasem nawet nie wiemy, że z naszym ciśnieniem coś jest nie tak, bo choroba długo może nie dawać żadnych objawów. Choć nadciśnienia tętniczego nie wolno leczyć na własną rękę, poprzez zmianę stylu życia można mu zapobiegać.

Na problemy z ciśnieniem tętniczym krwi narażone są zwłaszcza osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia: stosują niewłaściwą dietę (w związku z czym walczą z nadwagą lub otyłością), mało się ruszają, palą papierosy czy nadużywają alkoholu. Zagrożeni są także ci, u których w rodzinie ktoś już wcześniej chorował. Ryzyko zachorowania rośnie też wraz z wiekiem. Ciśnienie tętnicze powyżej 140/90 mmHg to już sygnał, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Jeśli taki wynik nie był związany ze stresem lub wysiłkiem fizycznym i pojawia się w kilku pomiarach, należy skonsultować się z lekarzem, bo problemy z ciśnieniem mogą być bardzo niebezpieczne – skończyć się zawałem serca lub udarem mózgu.

W profilaktyce nadciśnienia nie bez znaczenia jest styl życia. Naszym wrogiem są między innymi papierosy – już zapalenie jednego powoduje natychmiastowy wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca, dlatego z nałogiem lepiej jak najszybciej skończyć. Nie przesadzajmy też z alkoholem oraz zmieńmy dietę. Zbyt duże spożywanie tłuszczów zwierzęcych, soli czy słodyczy nie sprzyja prawidłowemu ciśnieniu. Nie zapominajmy też o regularnym ruchu. Przynajmniej co 2-3 dni, a najlepiej codziennie, poświęćmy pół godziny na dowolną aktywność fizyczną. Koniecznie kontrolujmy ciśnienie. Możemy to robić samodzielnie w domu za pomocą ciśnieniomierza lub przy okazji wizyty w przychodni poprosić o to lekarza czy pielęgniarkę.

Przy leczeniu nadciśnienia tętniczego ściśle stosujmy się do zaleceń lekarza i absolutnie na własną rękę nie przerywajmy kuracji. By wesprzeć układ sercowo-naczyniowy i zmniejszyć ryzyko zawału serca czy niedokrwiennego udaru mózgu, możemy sięgnąć po naturalne preparaty, które poprawią przepływ krwi, zapobiegną zlepianiu się płytek i tworzeniu zakrzepów. Pamiętajmy jednak, że nie mogą one zaburzać działania leków na nadciśnienie. Całkowicie bezpieczny jest ZAAX, który nie tylko nie wchodzi w interakcje z lekami, ale też nie wywołuje skutków ubocznych. Bez obaw więc możemy go włączyć do codziennej diety.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcejrozumiem